reklama

Blog użytkownika omosquito

1107VSzybko, szybciej, SPEEDRUN! 24.11.2017, 22:35 przez omosquito

Są gry takie jak wyścigi, gdzie naturalną rzeczą jest bicie rekordów, sam niejednokrotnie z pasją tego dokonywałem. Są również gry, które nastawione są na wiele godzin zabawy i delektowanie się fabułą oraz zawartością. Są jednak osoby, dla których najlepszą zabawą jest bicie rekordów w prędkości ich przejścia. Witamy w świecie Speedrunu!

 

Speedrun polega na pokonywaniu granic możliwości swoich, jak i gry. Przykładowo GTA Vice City, jest przewidziane przez twórców na kilkadziesiąt godzin dobrej zabawy. Co Wy na to, że bez cheatów da się tą grę przejść w 8 minut? Przez wiele lat gracze wychwycili mnóstwo glitchy, część z nich postanowiła zebrać je wszystkie w całość. Z roku na rok, krok po kroku dana gra jest rozpracowywana w najmniejszym detalu. Wszystko zaczęło się już za czasów „Nintendowego” Mario. Ktoś zauważył, że dana kombinacja klawiszy potrafi przenieść gracza do sceny finałowej. W ten sposób powstawały ścieżki postępowania. Naciskania odpowiednich kombinacji. Najbardziej wytrwali kombinowali do skutku i dzisiaj aby pobić rekord w szybkości przejścia gry nie można pozwolić sobie nawet na pół sekundy utraty skupienia. Nie tylko skupienie ma znaczenie ale i wersja gry w którą się gra. Często bywa tak, że w wersji np. japońskiej niektóre kombinacje są możliwe do wykonania, w wersji na rynek USA już nie.

 

Społeczność speedrunerów zaczęła rosnąć. Siłą rzeczy zaczęły pojawiać się w sieci rankingi. Zaczęto określać różne kategorię przejścia danej gry. Dzisiaj najpopularniejszą stroną gromadzącą wyniki graczy jest https://www.speedrun.com/. Kto znajdzie się na szczycie tabeli może być uważany za „boga” danej gry. W myśl zasady „Polak potrafi” jest kilku rodaków, którym udała się sztuka dotarcia na sam szczyt.

 

Zapraszamy Was dzisiaj na wywiad z najlepszymi z „naszego podwórka” Naszymi gośćmi będą:Mr. Mary – Jeden z organizatorów pierwszego speedrunowego eventu w Polsce.

RotKiller – Człowiek, który przeszedł GTA Chinatown Wars w 2 minuty i 17 sekund.

Oraz

Zekori: - Jeszcze trzy miesiące temu na szczycie listy rekordów w GTA VC

 

 

Kiedy zaczęliście interesować się speedrunem?

 

Mr. Mary: Speedrunami zacząłem się interesować gdzieś w 2015 roku, gdy znalazłem na Youtubie filmy z największego wówczas speedruningowego eventu - Awesome Games Done Quick.

RotKiller: Interesować speedrunem zacząłem się w okolicach 2013-14 roku, a sam runnować zacząłem w 2015.

Zekori: Pierwszy raz zacząłem interesować się speedrunami jakoś 1,5 roku temu. Nie wiem co mnie do tego pokusiło, ale po prostu jakoś tak mnie natchnęło. Dużo też przyczyniło się oglądanie streamów z tych gier właśnie.

 

 Ile razy przechodziliście daną grę VC, SA, GTA 3 aby osiągnąć obecny poziom?

 

Mr. Mary: Nawet nie wiem, szczęśliwi runów nie liczą.

RotKiller: Przestałem już liczyć.

Zekori: GTA VC przeszedłem wiele razy, myślę że z ok 70 razy. Oczywiście nie liczę nieudanych podejść, których jest grubo ponad tysiąc, jak nie więcej.

 

Kiedy pierwszy raz zagraliście w grze rankingowej?

 

Mr. Mary: Pierwszego speedruna GTA3 podjąłem się około pół roku temu.

RotKiller: Początkiem 2015. Mój pierwszy run był z GTA3.

Zekori:  Jakiś rok temu, wtedy też zrobiłem pierwszy run w GTA VC w kategorii No SSU, który wynosił 1:05:59.

 

 Jak dostać się do gry rankingowej? Trzeba wypełnić jakiś specjalny formularz? Można to robić w domu, czy trzeba udać się na jakiś event?

 

RotKiller: Wystarczy zgłosić swój run nic więcej, możesz to robić w domu, na evencie gdziekolwiek chcesz po prostu musisz go nagrać.

Mr. Mary & Zekori: Wystarczy po prostu być uczciwym. Trzeba się stosować do zasad ustalonych do danej kategorii. Nie wolno używać wspomagaczy oraz musi być to run single segment, czyli wszystko co robisz musi być na jednym nagraniu. Wszyscy speedrunnerzy wrzucają swoje runy na stronę speedrun.com. Wystarczy założyć konto, zgłosić swój czas (razem z nagraniem wideo), a Twój czas (po zweryfikowaniu przez moderatorów) pojawi się na stronie. Grać można na spokojnie w domu, jedynym wymaganiem jest nagranie wideo całego procesu grania, by nikt Cię nie podejrzewał o oszustwa.

 

Jakie są rodzaje gier rankingowych? Czym one się różnią?

 

Mr. Mary: Najpopularniejsze kategorie w GTA 3 czyli mojej specjalności to:

- Any%, All Missions (wszystkie misje) i 100%.

- Any% polega na dotarciu jak najszybciej do ostatniej cutscenki w misji "The Exchange"

- All Missions polega na ukończeniu wszystkich 73 misji w grze

- 100% polega na osiągnięciu stu procent ukończenia gry (czyli zrobieniu wszystkiego co zwiększa procent ukończenia gry)

Do mniej popularnych kategorii należą m. in. All Rampages (wszystkie rozwałki), All Hidden Packages (wszystkie ukryte paczki) itp.

Zekori & RotKiller: W GTA VC Są 4 główne kategorie oraz 4 poboczne. Zacznijmy może od tych głównych, a potem przejdziemy do tych pobocznych.

I. Any% - W skrócie jedna z najbardziej znienawidzonych kategorii w społeczności VC. W tej kategorii musimy przejść grę jak najszybciej używając SSU, czyli zglitchowania tak gry, że w pewnym momencie przeteleportuje bądź odblokuje nam ostatnią misję Keep Your Friends Close. Pozwala ci to skończyć takie GTA VC w 8-9 minut. Problem w tym, że szansa na jego powodzenie wynosi poniżej 20% więc w większości przypadków gra się crashuje i musisz robić wszystko od nowa.

 

II Any% No SSU - kategoria podobna jak wyżej, tylko że bez używania SSU. Musimy w jak najszybszym czasie postarać się dojść do ostatniej misji Keep Your Friends Close, wykonując misje główne oraz posiadając 7 posiadłości, w których musimy wykonać wszystkie misje danej posiadłości. W aktualnym speedrunnie tej kategorii duplikujemy jedną posiadłość 5 razy, więc nie mamy potrzeby robienia wszystkich posiadłości, tylko jedną. Opisane jest to może trochę chaotycznie, ale można na temat tej kategorii jeszcze wiele powiedzieć, bo jest co.

 

III. All Missions - W tej kategorii musimy po prostu wykonać każde zadanie, które zmienia nazwę naszego zapisu gry. Wszystko.

IV. 100% - Tutaj musimy wykonać każde zadanie, które sprawia że wskaźnik ukończenia gry rośnie.

Teraz przejdźmy do pobocznych kategorii:

All Hidden Packages - Musimy po prostu jak najszybciej zebrać wszystkie ukryte paczki, których jest 100 i są one rozmieszczone na mapie w różnych miejscach.

All Robberies - W jak najszybszym czasie musimy obrabować 15 sklepów, które są rozmieszczone po mapie.

All Unique Jumps - Musimy jak najszybciej wykonać 36 wyskoków, które podczas wykonywania zwalniają naszą kamerę.

All Rampages - Musimy wykonać jak najszybciej 35 szałów zabijania, które również są rozmieszczone po naszej mapie.

 

Jeśli byliście na jakimś evencie to jakie wynieśliście wrażenia?

 

Mr. Mary: Tutaj się trochę pochwalę - należę do organizatorów pierwszego speedrunowego eventu w Polsce „Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie”. Podczas pierwszej edycji (która się odbyła w sierpniu tego roku) miałem po raz pierwszy okazję spotkać się z innymi graczami i zobaczyć na żywo ich techniki. W końcu oglądać kogoś na żywca to co innego niż wpatrywać się w wideo, prawda?

 

 

RotKiller: W USA organizowane są eventy typu GDQ i AGDQ, a w Europie ESA, Niestety nie dane mi było dostać się na pierwszy Polski event „GSPS”  
https://www.facebook.com/GramySzybkoPomagamySkutecznie/ latem tego roku, ale mam nadzieje, ze na kolejny uda mi się dotrzeć.    

Zekori: Niestety nie miałem okazji być na jakimkolwiek evencie ale mam nadzieję że to się zmieni.    

 

Czy to prawda, że społeczność speedrunerów jest zamknięta?

 

Mr. Mary: Nigdy nie spotkałem się z tą opinią, a w każdym razie nie wśród społeczności GTA. Dostępnych jest od grona materiałów dla początkujących, a weterani serii zawsze posłużą dobrą radą.

RotKiller: Czy ja wiem nie wydaje mi się, każda nowa osoba jest bardzo mile widziana.

Zekori: To jest akurat nie prawda, każdy może zostać speedrunnerem. Oczywiście zanim będzie w miarę rozpoznawalny w danym gronie musi minąć trochę czasu. Też w tym przypadku dużą rolę gra kultura osobista.

 

Ilu znacie Polaków, którzy tak jak Wy zajmują się speedrunami? Ilu z nich specjalizuje się w GTA?

 

Mr. Mary & RotKiller & Zekori: Obecnie znamy około 50 osób, które zajmują się speedrunem. Są oni zgromadzeni wokół naszego serwera Discord związanego ze speedrunami. GTA zajmuje się około 10-15 osób.

 

Jakie części GTA są najpopularniejsze, które są najłatwiejsze do wymasterowania?

 

Mr. Mary & RotKiller & Zekori: My głównie zajmujemy się GTA VC (Zekori & RotKiller), Mr. Mary za to woli GTA3. Pomimo wszystko (jest najdłuższe) najpopularniejszym GTA do speedrunowania jest San Andreas. Chociaż każda gra miała swój okres, w którym nikt nie speedrunował danej gierki, ale to jest niezależne od siebie tak naprawdę. Co do masterowania GTA, to po prostu zależy komu jaka gra podpasuje. Najłatwiejsze do wymasterowania jest GTA CTW, którego przejście zajmuje niecałe 3 minuty, a z tych popularnych to oczywiście ze VC. Praktyka gra tu główną rolę.

 

Co jest dla Was większą rozrywką? Przejście pierwszy raz nowej gry czy bicie rekordów w grze znanej w każdym detalu?

 

Mr. Mary: Mój komputer jest za słaby na jakieś nowsze gry, więc już jakoś przywykłem do ciągłego grania w starocie.

RotKiller: Oczywiście, że bicie rekordów inaczej już bym się tym nie zajmował.

Zekori: Tak naprawdę w speedrunach nie ma rozrywki. Chyba że może na początku, gdy speedrunuje się daną gierkę i nie zna się jej dokładnie. Potem jednakże dąży się do bicia swoich rekordów bądź rekordów świata. Pojawia się tu jednak kolejny problem. W trakcie rozpracowywania danej gry znajdą się rzeczy niezależne od ciebie, które spowodują utratę czasu bądź utratę całego runa i niestety nic z tym nie da się zrobić. Chyba że zrestartować i zacząć wszystko od początku.

 

Zachęcicie naszych czytelników w kilku słowach do speedrunów?

 

Mr. Mary: Speedruny to nie żadna filozofia, to po prostu granie szybko! Nie trzeba dużo żeby zostać speedrunnerem - wystarczy gra i coś do mierzenia czasu!

RotKiller: Jeśli lubicie denerwować się przez niezliczone godziny na swoją ulubioną grę i cieszyć się jak dzieciak za każdym razem, gdy ją przejdziecie to speedrun jest właśnie dla was!

Zekori: Z miłą chęcią zachęcam czytelników do speedrunowania. Na początku wiadomo, najlepiej by było troszkę lektury na temat właśnie speedrunowania oraz na temat zasad/poradników dotyczących danej gry.

 

Dziękujemy za rozmowę!

 

Chcecie spotkać naszych rozmówców? Dowiedzieć się wszystkich szczegółów aby rozpocząć przygodę ze speedrunem? Zapraszamy na nasz serwer Discord: https://discord.gg/gquBHSG 

Panowie jak widzicie w naszym wywiadzie służą pomocą i pokierują Was we właściwym kierunku! 

 

 

 

 

 

Zgłosił  się do nas jeszcze jeden z organizatorów  GSPS czyli "hoX" Specjalista od GTA SA. Zainteresowani? Oto nasz bonus dla wszystkich czytelników!

 

Kiedy zacząłeś interesować się speedrunem?  

Jeśli dobrze pamiętam, to ok. półtora roku temu znalazłem na YouTubie film Adama_AK z GTA3 Any%. Po tym zacząłem się bardziej interesować speedrunami, no i teraz jestem tutaj!

 

Ile razy przeszedłeś GTA San Andreas aby osiągnąć obecny poziom?

Szczerze? Nie za wiele razy. Trochę dlatego, że San Andreas to jednak okrutna bestia która zawsze ma sposób aby zabić twój run, nawet w miejscach w których się tego nie spodziewasz. Ale też dlatego, że wystarczy dobry trening do poszczególnych segmentów gry (czyli np. Los Santos, Badlands itd.), aby być na wysokim poziomie.

 

Kiedy pierwszy raz zagrałeś w grze rankingowej? 

Ogólnie moim pierwszym run'em był run z GTA: Chinatown Wars dnia 10 września 2016 roku, lecz mój pierwszym run z San Andreas był 24 grudnia tego samego roku podczas wyścigu z przyjaciółmi.

 

Jak dostać się do gry rankingowej? Trzeba wypełnić jakiś specjalny formularz? Możesz to robić w domu, czy trzeba udać się na jakiś event?

Każdy może zrobić w swoim przytulnym zakątku tak długo jak ma dostęp do internetu! Wystarczy wejść na speedrun.com, zarejestrować darmowe konto, i potem można zgłosić swój run na tabele czasów do odpowiedniej kategorii.

 

Jeśli byłeś na evencie to jakie wyniosłeś wrażenia?  

Tak jak Mr. Mary się pochwale, że jestem jednym z organizatorów GSPS, czyli "Gramy Szybko, Pomagamy Skutecznie". Na pierwszej edycji speedrunnowałem San Andreas, i muszę powiedzieć, eventy jak te są świetną okazją żeby spotkać się z ludźmi, którzy mają takie same hobby jak Ty.

 

Jakie są rodzaje gier rankingowych w GTA SA? Czym one się różnią?

San Andreas obecnie posiada 9 kategorii:

- Any% - po prostu trzeba dotrzeć do początku cutscenki w End of the Line, w której wóz Tenpenny'ego uderza w most nad Grove Street jak najszybciej jak możliwe. Zawiera ona najwięcej glitch'y i trików, których nie znajdzie się w innych kategoriach, takie jak na przykład duplikowanie misji, co pozwala omijać poszczególne misje w łancuchach w skrypcie poprzez oszukanie gry w myślenie, że zrobiliśmy 2 różne misje, kiedy tak naprawdę po prostu ukończyliśmy tą samą misję 2 razy. Rekord w tej kategorii ma lelreset z czasem 4:07:14.
https://youtu.be/RVyiDjjrgbA
- All Story Missions - przejście każdej misji, która ma permamentny marker na radarze. Poza tym nie można omijać pierwszej części End of The Line, co sprawia, że ta kategoria jest pozbawiona najbardziej użytecznego glitch'a w Any%, czyli duplikacji misji. Rekord w tej kategorii ma nasz rodak! cazpersky z czasem 6:25:18.
https://www.twitch.tv/videos/185681920
- 100% - jak nazwa kategorii wskazuje, trzeba zrobić wszystko, co dodaje nam sto procent ukończenia gry (czyli misje, znajdźki itd.). Rekord w tej kategorii ma LotsOfS z czasem 13:35:41.
https://www.youtu(...)Ap7KEQ1c
 
I teraz przejdziemy do kategorii pobocznych:
 
- All Tags - tak jak nazwa wskazuje, trzeba zamalować wszystkie 100 graffiti rozsianych po Los Santos jak najszybciej. Rekord w tej kategorii ma lelreset z czasem 27:58.
https://youtu.be/7OzxEl4reXM
- All Snapshots - tak samo jak z All Tags, w tej kategorii należy zrobić wszystkie snapshot'y rozsiane po San Fierro. Rekord w tej kategorii ma Andra z czasem 8:44.
https://youtu.be/EqE7Kt-c38w
- All Horseshoes - zdobyć wszystkie podkowy rozsiane po Las Venturas, podobnie to kategorii powyżej. Rekord w tej kategorii ma MToms127 z czasem 26:41.
https://youtu.be/oGJ3Qe5I1T0
- All Oysters - tak jak już można zgadnąć, należy w tej kategorii znaleźć wszystkie ostrygi rozsiane po stanie San Andreas. Rekord w tej kategorii ma Powdinet z czasem 34:02.
https://youtu.be/JgbF9dDUAbE
- All Collectibles - ta kategoria jest połączeniem wszystkich powyższych kategorii pobocznych tutaj wymienionych, w taki sposób że w tej kategorii należy zdobyć wszystkie znajdzki, które są w grze. Rekord w tej kategorii ma MToms127 z czasem 2:07:39.
https://www.twitch.tv/videos/133876513
- 69/70 Unique Stunts - należy w tej kategorii wykonać 69 z wszystkich 70 skoków kaskaderskich w grze, oraz odnaleźć ostatni (niestety zablokowany do momentu ukończenia poszczególnej misji) skok. Rekord w tej kategorii ma Andra z czasem 56:01.
https://www.twitch.tv/videos/118268258

 

Czy to prawda, że społeczność speedrunerów jest zamknięta?

Zdecydowanie nie. Społeczność GTA bardzo chętnie przyjmuje nowych runnerów. Odpowiada na ich pytania i im pomaga, jeśli mają z czymś kłopot.

 

Co jest dla Ciebie większą rozrywką? Przejście pierwszy raz nowej gry czy bicie rekordów w grze znanej w każdym detalu?  

Zdecydowanie to drugie. Satysfakcja z ukończenia run'a jest przeogromna, i każdy powinien tego doświadczyć.

 

Zachęcisz naszych czytelników w kilku słowach do speedrunów?

Speedrunning to świetna zabawa, której każdy może spróbować. Wystarczy trochę chęci, cierpliwości, wasza ulubiona gra i coś do mierzenia czasu!


Oceń notkę:
+ +1 -
r e k l a m a

Komentarze (3) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 57
Majek (Poziom: 57) dodano: 24.11.2017, 23:29
Wow, kawał dobrej roboty z tym wywiadem. Brawo. ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 57
omosquito do Majek (Poziom: 57) dodano: 25.11.2017, 00:09
Mam nadzieję, że moi rozmówcy będą zadowoleni z finalnej wersji. Jeśli pozostała część społeczności speedruningu chciałaby dodać coś od siebie oczywiście zapraszam do komentowania. Sama społeczność jak można zauważyć w wywiadzie jest bardzo otwarta mimo wielu stereotypów! W artykule wspomniano, że jedną z najpopularniejszych gier do "runowania" jest GTA SA. Tutaj słowa uznania na naszej krajowej scenie należą się hoX'owi. Przypuszczam, że nie zostawi tak tematu i wypowie się w jednym z komentarzy :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 57
omosquito do omosquito (Poziom: 57) dodano: 25.11.2017, 01:14
Nie zawiodłem się "hoX" stanął na wysokości zadania! Wywiad został zaktualizowany :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
omosquito

omosquito

Poziom: 57

Ranking: 3

PD: 23884

Platformy

PC (Windows)

O sobie

Od maja 2016 miesiąc w miesiąc w top 5 rankingu GTASITE.... Kurde weźcie mnie zabijcie. Czas na odpoczynek. Niech inni się wykażą :)

Imię i nazwisko: Daniel

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 32 lata

Dołączył: 16.03.2016

Miasto: Toruń

Dałem plusów/minusów: 358/34

Otrzymałem plusów/minusów: 430/45

Napisałem komentarzy: 1177

Osiągnięć zdobyłem: 66/142 (46%)

Oceniłem gier: 6

Napisałem blogów: 26

Napisałem recenzji: 0

Założyłem dyskusji: 0

Aktualnie gram w: GTA Online

Gram/Mam: 1 tytuł

Ukończyłem: 6 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.