reklama

No Sympathy For Fools

2302VKomputer VS Konsola - co wybrać? Sprzęt i technologie | 04.06.2014, 18:16 przez Kettger

Wiele osób stoi przed tym, jakże niełatwym, wyborem. Każdy sprzęt posiada listę zalet, ale z drugiej strony niesie też spore wątpliwości. Co wybrać? Postaram się omówić ten temat z każdej, możliwej strony.

 
PC PC
 
Ogółem ode mnie [+ zalety]
 
Komputer zmienić trzeba. 5 lat temu nikt nie mówił jeszcze o napędach BluRay (co było swoją drogą niejako wymuszone przez stare konsole i chęć jak największego zarobienia nań), dyskach SSD czy turbo-realistycznej grafice 4K. Technologia, pomimo tymczasowego zastoju, chociażby w kwestii liczby rdzeni procesorów, dokonała sporego postępu. Tak dużego, że nawet dwurdzeniowy i3 jest w stanie osiągać nieco lepsze wyniki, niż stary Quad. Coraz więcej mówi się też o pamięci DDR4, którą ma obsłużyć nowa podstawka LGA 2011-3. Zaproponuje nam także wyższe ceny i więcej rdzeni, których tak wielu oczekuje.
 
Postęp dokona się także wewnątrz samego Microsoftu. Szykuje on rewolucyjny DirectX12, który ma podnieść jakość i wydajność na wszystkich jego urządzeniach, nawet kilkadziesiąt procent. Karty graficzne w końcu będą mogły być spokojne o swoją wydajność, gdyż produkt ten zapewni więcej zadań dla mocnych procesorów. Oczywiście, jeśli ktoś takowy posiada.
 
W kwestiach konfiguracyjnych PC jak zwykle pozostaje samodzielnym liderem. Możemy wybrać interesujący nas model karty graficznej, ilość potrzebnego miejsca na dysku, czy obudowę. Dobrze skomponowane elementy pozwolą nam nie tylko grać i tworzyć wizualizacje w profesjonalnym oprogramowaniu, ale też cieszyć się dobrodziejstwami internetu w każdym jego calu. Możliwości są tu praktycznie nieograniczone i dla ludzi, którym zależy na uniwersalności, rozwiązane to będzie praktycznie idealnym.
 
Śmierdzące sprawy
 
Nie ma jednak róży bez kolców. Komputery, jak każdy sprzęt, posiadają kilka zasadniczych wad. Jedne przeszkadzają mniej, drugie bardziej, pozostałe mogą nie przeszkadzać w ogóle. Ogólnie można by powiedzieć, iż prawie każdą potrawę da się zjeść - wyznając tę zasadę może być faktycznie łatwiej...
 
Ale czy na pewno sprzęt, za który zapłacimy ciężką gotówkę nie powinien być mniej narażony na nieprzyjemności podczas grania, czyli wykonywania czynności, dla której go nabyliśmy? Otwarta struktura PC pozwala na niemal nieograniczone modyfikowanie plików gry, co w połączeniu ze zdolnościami sporej części graczy odbiera prawie całkowicie przyjemność z gry sieciowej. Chyba, że zakupiliśmy sprzęt do grania samemu, lub w własnym gronie.
 
Drugą sprawą, także związaną z elektroniczną rozrywką w postaci gier video jest obrazoburcza nieprzewidywalność sprzętowa. Co to takiego? Chodzi mianowicie o optymalizację. Kupując nawet wysokiej klasy komputer praktycznie nigdy nie możemy być pewni bezbłędnego działania gry. Tutaj następuje wyraźny spadek notowań względem konsol, na których gra jest zawsze przynajmniej dobrze zoptymalizowana. Przy PC nie ma takich granic - doskonałym przykładem z ostatnich dni jest Wolfenstein, który działał znakomicie na konsolach nowej generacji, a przy nieprzeciętnym komputerze potrafił zwolnić, oczywiście na tym samym poziomie szczegółowości.
 
Można by także wymienić nierównomierność sprzętu, względem innych graczy (zaawansowane modele myszy, klawiatur, ustawienia opcji konfiguracyjnych, powodujących miażdżącą przewagę klatek na sekundę) oraz konieczność instalowania setek różnych programów, często niepowiązanych ze sobą. To wszystko składa się na multum kompromisów, które przeciętnego gracza zwyczajnie nie interesują. Tacy ludzie nie zwrócą więc na to uwagi. Reszta powinna dokładnie przeanalizować sytuację.
 
 
WerdyktKonsola
 
Ogółem ode mnie [+ historia]
 
Czym konsola stoi, każdy widzi. Gry, gry i jeszcze raz telewizja. Doszliśmy do zaułka czasów, który proponuje nam wszelakie połączenia. W sklepie proponują nam okulary przeciwsłoneczne do kilograma cukru, w bibliotece trzy tony kartek do każdej zakupionej książki, a jedna z firm konsolowych zajęła się dokładaniem amerykańskiej telewizji. Szczęście lub nie, ale po kilku miesiącach 'telewizyjnej propagandy' gry znów zaczynają świecić pełnym blaskiem.
 
Nieco inaczej ma się druga z konsol. Firma Sony od samego początku pałała wrogim śmiechem, w stosunku do ciekawych inaczej pomysłów ze strony konkurencji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swojej grupy docelowej, zainwestowali w to, czego oczekują - gry. Spłata długu nie była czasochłonna, gdyż to PlayStation (w/g większości obserwatorów) zyskał miano lepszej z konsol. Paradoks polegał na tym, iż nie mówiono nawet o możliwościach sprzętowych, lecz podejściu do klienta.
 
'Zieloni' dość szybko się ostrząsnęli, rezygnując z większości niemile widzianych wizji. W firmie zawrzało do tego stopnia, iż poza dokonaniem masowych zwolenień i zmianą tonu debaty z użytkownikiem, dokonała się także zmiana prezesa. Satya Nadella, korzystając ze swych zdolności interpersonalnych oraz 22-letniego stażu w Microsoft, postanowił włączyć do dyskusji wszystkie strony i zrewolucjonizować pojęcie swojego produktu.
 
U konkurencji takich zawirowań udało się uniknąć. Krytyka dotknęła jednak firmę chociażby po opóźnionych zapowiedziach, dotyczących usługi PlayStation Plus. Okazało się bowiem, iż nowa platforma 'niebieskich' będzie posiadać tę opcję wyłącznie w wersji płatnej. Rekompensatą ma być znaczne zwiększenie jakości tejże (brak awarii, podobnych do niesławnej 'wtyczki' Anonymous z kwietnia 2011 roku) oraz dostarczenie rozrywki za pomocą gier nowej generacji w tej usłudze.
 
No i o to chodziło!
 
Sprzęt konsolowy jest w swojej naturze doskonale przystosowany dla graczy. Nie próbuje oszukiwać, nie daje przewagi. Kontroluje, lecz daje wolność, wymaga, lecz obiecuje. Sprzeczności jest wiele, ale fakty są takie, iż większość konsolowców kocha tego typu podejście.
 
Co miałem na myśli, mówiąc 'kontroluje'? Chodzi o wszechobecne zabezpieczenia. Hacking na tego typu zamkniętych i hermetycznych sprzętach jest naprawę śladowy. A nawet jeśli jest, każdy zdaje sobie sprawę z konsekwencji blokady ukochanej konsoli. Nie ma również rozwarstwienia sprzętowego - każdy dostaje taki sam model pada, tyle samo klatek na sekundę i taką samą usługę sieciową. Wyższa jest z pewnością także jakość usług sieciowych. Dopiero tutaj można poczuć prawdziwą i równościową rywalizację sportową.
 
Kolejnym argumentem za jest z pewnością dołączony napęd. Liczba komputerów z podłączonym urządzeniem BluRay stale rośnie, lecz cięko stwierdzić, że w ciągu najbliższych miesięcy mogła z konsolami konkurować. Być może kiedyś, ale na pewno nie teraz.
 
Nie pasuje? No raczej!
 
Konsola, jako sprzęt do gier, posiada kilka zasadniczych wad. Pierwszą z nich jest stopniowa degrengolada graficzna - wiadomym jest, iż każdy sprzęt się starzeje. Nie inaczej jest z konsolami. Produkty na tę platformę są droższe, bardziej dopracowane i działają lepiej, trudno się natomiast spodziewać znaczącej poprawy jakości, względem upływających lat. Nie mówiąc już o porównaniu do wysokiej klasy komputera, nawet cenowo porównywalnego, po upływie kilkunastu miesięcy rzecz jasna.
 
Nie można się także spodziewać fajerwerków dostępności internetowych, pomimo dodania przeglądarki internetowej, czy też usług, typu YouTube, Twitch czy Netflix. Każdy gracz, który żąda od swojego sprzętu nieco szerzej rozumianej uniwersalności, nie ma tu czego szukać.
 
Niektórzy mogą również narzekać na płatną usługę sieciową w jednym, jak i drugim przypadku. Są to jednak kwestie powodujące wzrost jakości, nie należy więc jednoznacznie porównywać usług bezpłatnych i premium.
 
 
Werdykt
Werdykt
 
WYSOKIEJ KLASY KOMPUTER PC [4000-5000 PLN]
 
ZALETY
 
+ ogromne możliwości konfiguracyjne
+ najwyższa jakość grafiki
+ brak opłat za usługi sieciowe w grach
+ uniwersalność
+ bezproblemowa wymiana komponentów
 
WADY
 
- niepewność działania, nawet przy wysokiej klasy komponentach
- szerokie zjawisko hackingu na ogromną skalę
- rozdrobniona i gorsza jakość usług sieciowych
- nierówność hardware'owa i software'owa
- dwukrotnie wyższa cena
 
KONSOLA NOWEJ GENERACJI XONE LUB PS4 [około 1800 - 2000 PLN]
 
ZALETY
 
+ najwyższa jakość działania gier
+ znakomite i jednolite usługi sieciowe
+ pokaźna biblioteka tytułów eksluzywnych
+ większa kontrola i zabezpieczenia antyhackingowe
+ identyczne warunki dla wszystkich grających
+ dodatkowe opcje [nagrywanie, TV etc.]
+ napęd BluRay w zestawie
 
WADY
 
- brak możliwości zmiany podzespołów
- płatne usługi sieciowe i droższe gry
- ograniczenia przy korzystaniu z pozostałych opcji
- stopniowe pogorszenie jakości, względem wysokiej klasy komputerów

Oceń notkę:
+ +6 -

Sonda - wypowiedz się!

r e k l a m a

Komentarze (10) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 31
Matiman7 (Poziom: 31) dodano: 05.06.2014, 10:02
Ja mam PS3 i komputer za 2 tys. który kupiłem 5 lat temu( o dziwo najnowsze gry da się właczyć na minimalnych ustawiniach i jakoś działają). Powiem tyle konsola zapewnia, taki jakby to powiedzieć konfort grania, ci którzy cały czas grają na PC mogą tego nie zrozumieć. Tu nie musisz sie bawić z instalowaniem, bać sie czy ci pójdzie wszystko na maksa, po prostu wkładasz płytkę i grasz, dobrze działające multi, sporo ekskluziwów i ten konfort siedzenia na kanapie a nie przed biurkiem. Lubię pograć na kompie, ale jeśli miałbym wybrać kompa za 5 tys, a PS4 to na 90% kupiłbym nową maszynkę od Sony( co może uda mi się na świeta). O i jeszcze jedna chyba największa zaleta konsol:

GTA V
+ +5 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 28
Bartex2 do Matiman7 (Poziom: 28) dodano: 06.06.2014, 18:02
Mi się o wiele lepiej gra na konsoli, ale jednak wolę komputer ze względów jakie wymienił Kettger.
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 27
adrianhonda1 do Bartex2 (Poziom: 27) dodano: 15.06.2014, 18:51
Mi praktycznie też z tych powodów pasuje blaszak. Praktycznie od dekady siedzę przy kompie. Wiele osób w mojej klasie mówi mi "Kup Xbox'a, będziesz grał w GTA V", albo "Kup Xbox'a, jest lepszy do kompa". Prawdę mówiąc ja chyba za niedługo wymienie starego blaszaka na nowego. Tak, aby nowsze gry (np. "GTA V") mi poszły bezproblemowo.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 33
Sznycel (Poziom: 33) dodano: 06.06.2014, 19:54
Bardzo wyczerpujący temat. Nawet ciekawie się czytało, mimo iż parę punktów jest całkiem oczywistych. Choć z tym hackowaniem to można powiedzieć, że tu i tu jest podobnie. Wiadomo pecety są bardziej podatne na ich shackowanie (łatwiej to zrobić) ze względu na możliwość pobrania dowolnego soft-ware'u ad hoc, czego raczej w konsolach nie ma (no bo komu potrzebny w PS'ie czy Xboxie antywirus lub antimalware/spyware etc.) ale tak czy siak można shackować konsolę chociażby włamując się do konta użytkownika. W grach też można używać czitów i modów, ale to ciągnie za sobą dłuższą i mozolniejszą pracę i konieczność korzystania z komputera. Normalny człowiek, któremu nie zależy na jak najwyższych detalach, i który czasami pogra dla rozrywki na pewno weźmie konsolkę. Ja aktualnie posiadam starego laptopa i PS3 i nie ukrywam że w przyszłości chciałbym zakupić PS4 i nowy komputer bo po prostu na konsolę jest kilka gie, które warte są zagrania, a pecet - wiadomo, nie tylko granie ale i inne sprawy - filmy, renderowanie, tworzenie itd.

Druga sprawa to płynność. Na obu platformach zdarzają się niestety zgrzyty, choć mniej uciążliwe są na konsolach. I tutaj myślę, że troche cierpi posiadacz komputera stacjonarnego ze względu na to, że niektóre porty z konsoli na komputery są tak skopane, że posiadając komputer z NASA można się spodziewać spowolnienia rozgrywki, scinek i innych tego typu nieprzyjemnych.

Kiedyś bardzo dużo poświęcałem swojego czasu na granie. Aktualnie nie mam jakiegoś parcia na ekstremalny komputer i konsolę najnowszej generacji. Myślę, że na wydatek rzędu 2000 i ~250 zł na każdą nową grę jest za wcześnie (mowa o PS4/Xone) biorąc pod uwagę to, że biblioteka gier na next-geny jest jeszcze szczupła.

Narazie poleciłbym tym, którzy jeszcze nie mają konsoli kupno PS3/X360 i ogranie wielu tytułów, bo naprawdę warto jest zagrać w pewne gry, a nie każde pojawią się na konsoli nowej generacji. A ponadto, na nieszczęście Pecetowców nie ma emulatorów PS3/X360. Zresztą, gdyby jakikolwiek się jakimś cudem pojawił to przypuszczam, że potrzebny byłby komputer złożony z podzespołów najwyższej klasy albo i takich, których jeszcze nawet w planach nie ma.


Pozdrawiam.
+ +4 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 32
Kettger do Sznycel (Poziom: 32) dodano: 06.06.2014, 20:48
Wątki oczywiste dla jednych, nie zawsze są oczywiste dla innych.

Dziękuję za opinię. ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
mihix do Sznycel (Poziom: 19) dodano: 03.11.2015, 17:16
Nie zgodzę się z tobą, konsole raczej kupują ludzie którzy naprawdę dużo grają bo to sprzęt przeznaczony do tego. Na komputerach raczej grają ludzie którzy "czasami pograją dla rozrywki"
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 60
RAFkin (Poziom: 60) dodano: 07.06.2014, 16:52
Kwestia upodobania. Jedni wolą to, a inni tamto, w obu przypadkach natomiast są plusy jak i minusy.
Nie miałem nigdy potrzeby, aby mieć konsolę, gdyż była dla mnie zbędna, komputer mi w zupełności wystarczał.

Największy minus w konsolach to z pewnością drogie gry, które niekoniecznie zawsze posłużą nam do grania przez dłuższy czas. Największy plus w konsolach to oczywiście komfort. Do konsoli trzeba się przyzwyczaić, choć nie powiem, że w grach wyścigowych grając pierwszy raz w daną grę i trzymając pada w ręce raz na dość dłuższy czas potrafiłem grać lepiej niż ktoś kto ma konsolę na co dzień. Większą wprawę trzeba mieć już przy FPS'ach i innego typu strzelankach, ale też można do tego się przyzwyczaić, choć i tak znacznie lepiej jest wg mnie w takie gry grać na komputerze.
Grając w GTA V i przechodząc misje nie podchodziłoby mi to wcale.

Zalety komputera to wielofunkcyjność i wspomniana bezproblemowa wymiana komponentów, które tak czy inaczej po dłuższym czasie trzeba w końcu wymienić na nowsze, taka zaleta z wadą.
Z tym hackingiem i gorszą jakością usług sieciowych jest przesadzone, albo nie brałbym tego tak bardzo, bo nie jest to wyróżniające się.

Nie zostało wspomniane, że oprócz konsoli trzeba też kupić komputer. Rzecz jasna nie zawsze jest on kupowany wraz z konsolą, gdyż wcześniej mógł służyć do golądania telewizji, lecz czasem musi zostać kupiony, tak czy inaczej sama konsola to nie tylko pudło.
Koszt telewizora to w zależności od jakości to ok. 2-5 tyś. (choć poniżej 2 też się znajdą) więc to też powinno zostać doliczone do kosztów konsoli i wówczas też może wyjść tyle samo (lub nieco mniej) ile za wysokiej klasy komputer.

Reasumując konsola służy głównie jako forma rozrywki, która potrafi być dobra do pogrania z kimś, natomiast komputer ma formę biurową jak i rozrywkową, ale też i w obu przypadkach również multimedialną. Konsola została stworzona do grania, więc jeżeli ktoś mieć do tego konsolę to czemu nie.
Tak jak wspomniałem na początku, co kto lubi.
Może i kiedyś kupię konsolę, bo nie powiedziałem nigdy, że tego nie zrobię, lecz jak dla mnie byłaby ona trochę zbyteczna.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 32
Kettger do RAFkin (Poziom: 32) dodano: 07.06.2014, 16:57
Czwarty akapit - chodziło zapewne o telewizor, a nie komputer.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 60
RAFkin do RAFkin (Poziom: 60) dodano: 07.06.2014, 17:01
Nie zostało wspomniane, że oprócz konsoli trzeba też kupić *telewizor.
*oglądania

Dopiero jak wstawiłem tekst to wtedy rzuciło mi się w oczy te błędy, a edytować się nie da.
W sumie każdy by się domyślił, ale jak już się dopatrzyłem to niech będzie sprostowanie.
Dostanę dożywocie pewnie za to, ale co tam, raz się żyje.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
mihix do RAFkin (Poziom: 19) dodano: 03.11.2015, 17:20
Jakby nie patrzeć to do komputera też musisz dokupić monitor, więc na to samo wychodzi
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (10 opinii) Skomentuj

Kettger

Kettger

Poziom: 32

Ranking: 31

PD: 4725

Platformy

PC (Windows)
Android
Xbox One

Zainteresowania

Gry, humanistyka, polityka, badania, krytyka rzeczywistości, tworzenie video.

Płeć: Mężczyzna

Gamertag: Kettger

Dołączył: 20.12.2007

Miasto: Kettogród

Dałem plusów/minusów: 93/7

Otrzymałem plusów/minusów: 100/13

Napisałem komentarzy: 103

Osiągnięć zdobyłem: 51/142 (36%)

Oceniłem gier: 11

Napisałem blogów: 1

Napisałem recenzji: 0

Założyłem dyskusji: 10

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto V

Gram/Mam: 1 tytuł

Ukończyłem: 6 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.