reklama

Blog użytkownika Crrooss

636VJak nie dać się fake newsom i clickbaitom 31.08.2018, 15:45 przez Crrooss

Przecieki, spoilery, informacje pozyskane z tajemniczych zaufanych źródeł. W sieci nieustannie rządzi podstawowe prawo - więcej kliknięć=większy rozgłos. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza mniej popularne strony czy youtuberzy starają się zyskać populrność dzięki chwytliwym tytułom w stylu "GTA VI - Data wydania!". Na co powinniśmy zwracać uwagę przeglądając materiały w sieci?

 

 

Bycie popularnym nie jest gwarancją jakości

Jeżeli jesteście na bieżąco z tematyką GTA Online, jest duża szansa że kojarzycie "Mr Clickbait". To znaczy MrBossFTW na YouTube. Gość ten ma ponad dwa miliony subskrypcji na swoim koncie a jego nowe filmy mogą poszczycić się dość dużą oglądalnością na poziomie średnio 50 tysięcy wyświetleń. Nie jest to więc początkujący jutuber, który szukając rozgłosu w internecie chwyta się najprostszego chwytu - clickbaitowych materiałów. W tym przypadku jest to raczej przypadek osoby, która utrzymuje swój status i rozpoznawalność żyjąc z tego typu filmów. 

MrBossFTW w większości tworzy tego typu materiały. Tytuły w stylu "Niesamowite przecieki dotyczące GTA VI" czy "Bądź milionerem w parę chwil" są dość częste. Będąc obiektywnym trzeba stwierdzić, że nie wszystkie materiały należy skreślić. Część z nich porusza ciekawe kwestie dotyczące nowych i potwierdzonych pojazdów które się pojawią w grze, czy różnych porównań. Niestety w tym wszystkim pojawiają się często typowe "łapacze kliknięć", których wartość merytoryczna jest dość niska a wszystko opiera się na niepotwierdzonych przeciekach z GTA Forums. 

 

Liberty City, North Yankton

Pamiętacie jeszcze dość głośny temat rozszerzenia mapy gry o dodatkowe tereny z wspomnianych lokacji? Jeszcze przed premierą wspominano o planach długiego wspierania GTA Online aktualizacjami, wśród których szczególną uwagę zwracały dwie - napady, wzorowane na tych z kampanii fabularnej, oraz ekspansja mapy o miasto znane z GTA IV. 

Napady otrzymaliśmy. Łącznie dwie serie - te z 2015 roku oraz najnowsze - Doomsday z grudnia 2017. Gorzej z ekspansją mapy.

Leslie Benzies jeszcze pracując w Rockstar North, w wywiadzie z 2013 roku stwierdził, że GTA Online jest dla studia ogromnym i ważnym projektem. Gra miałaby stanowić konsolidację wszystkiego co do tej pory stworzono w serii wraz z dodawaniem nowej zawartości. Co prawda Benzies w rozmowie nie powiedział wprost o planach dodania terenów z GTA IV, jednak wypowiedź ta (konsolidacja wszystkiego co do tej pory stworzono w serii) mogła sugerować, że tak będzie. Przynajmniej dla wielu jutuberów i branżowych stron. Z dość ogólnej wypowiedzi wyciągnięto więc wnioski iż w przyszłości GTA Online otrzyma miasto z GTA IV, mimo iż nic takiego nie wynika jednoznacznie z wypowiedzi Lesliego Benziesa.  

 

 

O Liberty City usłyszeliśmy po raz kolejny od... producenta muzyki hip-hopowej. W jednym z wywiadów z marca 2014 roku został zapytany o to czy pojawi się w najbliższej przyszłości w jakiejś grze. Powiedział, że "był obecny już w Call of Duty oraz będzie w nowym GTA, którego akcja toczy się w Nowym Jorku". W tym przypadku można powiedzieć, że mamy konkret. Jak się jednak okazało Liberty City po raz ostatni widzieliśmy w 2009 roku w dodatkach fabularnych do GTA IV. Czy Whoo Kid zmyślał? Sprawa jest co najmniej tajemnicza, jednak po raz kolejny daje nam do myślenia - póki nie otrzymamy konkretnych informacji od Rockstar Games - należy to traktować jedynie jako ciekawostkę. 

Nieznane strony i tajemnicze pliki

Tutaj kwestia wydaje się być oczywista. Strony, których nazwy widzicie najprawdopodobniej po raz pierwszy. Wystarczy, że zrobicie proste wyszukiwanie w google pokroju GTA VI News, z kryterium wyszukiwania newsów z ostatniego tygodnia. Małe nieznane strony, które rażą oczy ciekawymi tytułami. "GTA VI z kobiecą bohaterką", "GTA VI znamy miasto w którym będzie toczyć się akcja" i inne tego typu. 

To jeszcze jednak mały problem. Zdarza się, że w sieci pojawiają się tajemnicze (i niebezpieczne) pliki pokroju "RDR 2 Beta Download" lub "GTA VI Beta Download". Zapewne większość z Was doskonale wie jak bardzo idiotyczne jest aby w coś takiego uwierzyć, jednak mimo wszystko - warto zwrócić na to uwagę. Nie ściągajcie takich rzeczy. Podobnie zresztą z plikami w stylu "GTA V za darmo" i innymi z mało zaufanych stron, które widzicie po raz pierwszy. 

Pomyłki sklepów zdradzające datę premiery

Kolejny temat to sklepy, które "przez pomyłkę pracownika na 5 sekund ujawniły datę premiery". Zdarzało się to wielokrotnie przy okazji różnych tytułów i zazwyczaj nie miało zbyt wiele wspólnego z prawdą. Sytuacja ta może mieć trzy wytłumaczenia. Przykład? Chociażby tutaj

Pierwszym z nich jest zwyczajna chęć wzbudzenia rozgłosu. Nawet wielkie serwisy branżowe pokroju PC Gamera, IGN czy rodzimego GryOnline z chęcią łapią tego typu tematy tworząc z nich newsy. Czy nie podważa to wiarygodności wymienionych stron? Jest takie zagrożenie. Jednak o wiele ważniejsze są, zgadliście, kliknięcia. News w stylu "Amazon zdradza datę premiery Red Dead Redemption 2 na PC" zgarnie z pewnością dziesiątki, jeżeli nie setki tysięcy wyświetleń na rozpoznawanej w sieci stronie. A że news słaby i nieco na siłę - kogo to obchodzi. Sytuacja ta dotyczy zarówno dużych jak i małych sklepów. Amazon nie musi budować rozpoznawalności w sieci, ale już jakiś, dajmy na to mały włoski sklep - zyska dużo dzięki takiemu niewinnemu zabiegowi. Wystarczy wstawić do oferty RDR 2 na PC z datą "z kosmosu" np 7 maja 2019 i reszta robi się sama. 

Drugie wytłumaczenie to rzeczywisty rzeczywisty błąd pracownika lub zwyczajnie chęć wprowadzenia produktu do sklepu z losowo wybraną datą, tak aby ją zmodyfikować kiedy już otrzyma się oficjalne dane od wydawcy. 

Trzecie, właściwie najmniej prawdopodobne to rzeczywiste informacje od wydawcy, które w przyszłości znajdą potwierdzenie... Jednak tak się w zasadzie nie zdarza. 

 

Wiarygodni przeciekowcy z GTA Forums

Kolejnym przypadkiem są wiarygodni przeciekowcy głównie z GTA Forums. Mamy osobę, która potwierdziła swoją wiarygodność już wcześniej publikując informacje które się potwierdziły. Po pewnym czasie ujawnia kolejne przecieki. Wiele osób łapie w tym momencie haczyk ufając że osoba ta rzeczywiście ma kontakty wewnątrz studia. 

Tak sprawa wyglądała w przypadku użytkownika SOFTSECRETS z GTA Forums. W maju 2013 roku opublikował informacje dotyczące kształtu GTA Online, które w większości się potwierdziły - wspominał o filmowych i fabularyzowanych napadach czy kryjówkach gangów oraz wydarzeniach trybu swobodnego. 

W 2016 roku opublikował kolejny post, w którym poinformował o kolejnych dodatkach. Mieliśmy otrzymać m.in. zwierzynę oraz zadania łowieckie, policyjne, czy liczne ekspansje map - według przecieków GTA Online miało otrzymać już w 2017 roku Liberty City i North Yankton a jesienią 2018 - San Fierro i Las Venturas. I Vice City. W 2020. Jak się sprawdziły owe doniesienia sami widzicie. Ktoś miał zbyt bujną wyobraźnię. 

 


Oceń notkę:
+ +1 -
r e k l a m a

Komentarze (16) Skomentuj Obserwuj

[77.255.***.***]
Woleczek (Poziom: ) dodano: 01.09.2018, 14:41
Spoko, ale wy też stosujecie clickbajty zarówno na stronie jak i na fejsie.
+ +4 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
Majek do Woleczek (Poziom: 55) dodano: 01.09.2018, 17:38
"Clickbait - termin określający treść, która wycelowana jest w generowanie zysków z reklam internetowych, kosztem jakości oraz rzetelności materiału."

Błagam i proszę o przykład. Tytuły "Co dziś nowego w GTA Online?" to dla Ciebie clickbait? Myślisz, że jakby tytuł brzmiał "Dziś tylko nowy adwersarz i zniżki na samochody" to ktokolwiek by przeczytał artykuł?

Należy odróżnić clickbaity od tytułów, które zachęcają do przeczytania dalszej części artykułu. Jedyne clickbaity w naszym wydaniu spotkasz 01.04.
+ -2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do Majek (Poziom: 55) dodano: 01.09.2018, 17:52
Winny się tłumaczy :D
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek (Poziom: ) dodano: 01.09.2018, 20:06
GTA VI oficjalnie zapowiedziane! Tak jakby... (no tak jakby nie)
Na szybko: RDR 2 zmierza na PC? || GTA V taniej na Steam (chodzi o pierwszą część tytułu) (na PC na YouTube).
Unia Europejska zamyka legendarny serwer SA:MP! (rownie realne że UE was zamknie)
GTA VI w Miami, a do tego Ameryka Południowa?! (wradius wam wkleja te wykrzykniki?!!!!!!)

No i słynna seria clickbajtów z grupy i fejsa że mieliście wcześniej dostęp do GTA V Premium i sugestie że będzie tam coś dodatkowego do trybu fabularnego: https://www.faceb(...)/?type=3
+ +4 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[89.234.***.***]
stołeczek do Woleczek (Poziom: ) dodano: 01.09.2018, 20:29
kolega chyba nie wie co to clickbait

nie clickbait - RDR 2 zmierza na PC?
clickbait - RDR 2 zmierza na PC!
nie clickbait - GTA VI oficjalnie zapowiedziane! Tak jakby...
clickbait - GTA VI oficjalnie zapowiedziane!

mam nadzieję że pomogłem :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 46
Crrooss do Woleczek (Poziom: 46) dodano: 01.09.2018, 20:33
Odniosę się do moich wiadomości. W pierwszym przypadku celowo dodałem "tak jakby", dzięki czemu widać, że nie jest to 100% pewne. Jak teraz czytam nagłówek to rzeczywiście - mogłem ująć zapowiedziane w cudzysłów, aby nie było wątpliwości.
W drugim przypadku został dodany znak zapytania "RDR 2 zmierza na PC?" co wskazuje na pytanie/wątpliwość a nie stwierdzenie faktu.
Ze swojej strony staram się unikać clickbaitów pisząc tytuły tak aby zachować kompromis pomiędzy ciekawym nagłówkiem, który zachęci do przeczytania wpisu i takim, który przede wszystkim będzie pokrywać się z treścią. Dlatego też często w przypadku niepotwierdzonych informacji stosuję pytajniki.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do stołeczek (Poziom: ) dodano: 01.09.2018, 21:45
Poczytaj sobie: https://pl.wi(...)2%80%99a
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek (Poziom: ) dodano: 02.09.2018, 00:09
A tu co paliliście?
"Nadchodzi GTA V Premium Edition - czy to koniec GTA Online?"
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
Majek do Woleczek (Poziom: 55) dodano: 02.09.2018, 00:25 | Edytowano 1 raz. Ostatnio: 02.09.2018, 00:25
Znak zapytania na końcu zdania. To nie jest stwierdzenie, a zwykły domysł. Zamiast wklejać jakieś reguły z Wikipedii, polecam zastanowić się chwilę w jaki sposób działają media.

Wyżej miałeś dobry przykład od Stołeczka jak odróżnić clickbait od tytułu zachęcającego do przeczytania artykułu. Dalsza dyskusja zbędna.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do Majek (Poziom: 55) dodano: 02.09.2018, 00:34
Majek, ja mam dla Ciebie tylko jedną radę, której nauczyłem się przez pół roku gdy byłem tu moderatorem. Nie zaczynaj dyskusji. Brak wypowiedzi autora to najlepszy sposób ;)
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do omosquito (Poziom: 55) dodano: 02.09.2018, 00:54
Jednego się tutaj nauczyłem. Nigdy autor nie powinien się wypowiadać pod swoim tekstem. A tym bardziej red naczelny lub wydawca. Im więcej komentów autora, tym większy syf.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
hoger do omosquito (Poziom: 39) dodano: 02.09.2018, 02:15
Odcinanie się autorów od komentowania własnych artykułów jest fatalnym pomysłem, ta strona to serwis fanowski który zawsze słynął z dobrego kontaktu z redakcją. Robiąc tak ta strona będzie kolejnym Onetem. A co do komentarzy kolegi Woleczka to trudno nie przyznać mu racji, komentuje i wyraża się w sposób kulturalny i merytoryczny, więc nie widzę powodu aby nie wdać się w dyskusję. Co innego gdy wchodzą tu ludzie którzy chcą obrażać innych i tylko wylewać swoje frustracje, takim stanowczo się nie odpowiada. A co do samego Clicbaitu to nie ma się co wypierać, jest wszędzie i nie omija GTASite, ale też nie jest jakiś perfidny jak w pewnych serwisach, więc panowie redaktorzy przyjmijcie kilka stwierdzeń i nie ucinajcie dyskusji kiedy argumenty mają sens.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek (Poziom: ) dodano: 02.09.2018, 02:52
Ale zaraz, ty twierdzisz ze te bajeczki o tym ze macie GTA 5 premium i ze tam jest jakas dodatkowa zawartosc do single player to nie jest clickbait?

A znak zapytania co do domyslow jest nie na miejscu bo tam mozna zawsze wszystko wrzucic. We wtorek możecie wrzucić news o tytule:
Nowy tryb adwersarza. Czy R* sprzeda marke GTA firmie EA?
albo
Nowy samochod w GTA Online. Co na to grupa VAG?
albo lepiej:
Promocje i znizki w GTA. Czy redakcja GTASite coś ćpie?

I tak - dalsza dyskusja nie ma sensi bo nie masz żadnych argumentów.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do hoger (Poziom: ) dodano: 02.09.2018, 02:53
Ja nie mam problemu że oni clickbajtują bo robi to dużo serwisów. Ale trudno milczeć kiedy clickbajciarze przestrzegają przed innymi clickbajtami. f*ck logic
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[185.220.***.***]
somsiad janusz do omosquito (Poziom: ) dodano: 02.09.2018, 11:54
omosquito tyś albo jechowy albo lewy xd [31.08.2018, 15:45 przez Crrooss] więc majek nie wypowiada się pod swoim artykułem xd
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do somsiad janusz (Poziom: 55) dodano: 02.09.2018, 12:19
Troche wczoraj faktycznie byłem nie w pełni dyspozycji % robią swoje ;) A w sumie tam "godejta se". Przynajmniej coś się dzieje ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (16 opinii) Skomentuj

Crrooss

Crrooss

Poziom: 46

Ranking: 5

PD: 12984

Platformy

PC (Windows)
Android
Xbox One

O sobie

Wielki fan Rockstar Games i wszystkich ich produkcji, z GTA na czele. :)

 

Swoją przygodę z serią GTA rozpocząłem w 2004 roku na GTA 2. Od razu polubiłem tą serię i grając w kolejne części stałem się jej wielkim fanem. Przez wiele lat byłem zwykłym użytkownikiem strony, na przełomie 2013 i 2014 roku rozpocząłem pełnienie funkcji redaktora na GTASite. Od tego czasu tworzę szeroko pojętą treść - zwłaszcza newsy oraz blogi poruszające tematykę zwłaszcza GTA V oraz GTA Online. 

Po odejściu Kuby, od października 2016 roku miałem przyjemność pełnienia funkcji redaktora naczelnego GTASite. Po paru miesiącach postanowiłem odejść ze strony aby pomóc w innym konkurencyjnym projekcie.

Współpracę w rozwoju konkurencyjnej strony zakończyłem w drugiej połowie 2017 roku.

W marcu 2018 postanowiłem wrócić do ekipy GTASite jako redaktor,

 

 

 

Zainteresowania

Gry, motoryzacja, muzyka, filmy, seriale, smartfony, sprzęt

Imię i nazwisko: Mateusz

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 26 lat

PSN ID: DatSheffy

Dołączył: 15.01.2014

Miasto: Gdańsk

GG: 180058

Dałem plusów/minusów: 175/21

Otrzymałem plusów/minusów: 282/38

Napisałem komentarzy: 278

Osiągnięć zdobyłem: 73/142 (51%)

Oceniłem gier: 10

Napisałem blogów: 26

Napisałem recenzji: 1

Założyłem dyskusji: 3

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto V

Gram/Mam: 2 tytuły

Ukończyłem: 11 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.